strona główna

Informacje branżowe

Targi na Wyspach

APF to największa w Wielkiej Brytanii impreza targowa branż leśnej, drzewnej i ogrodniczej. W przyszłym roku (13–15 września) targi odbędą się już po raz 19. Ich miejscem będzie posiadłość ziemska Ragley w Alcester (na południe od Birmingham), z którą od XVIII wieku związany jest tytuł markiza Hertford.

Czytaj więcej

O licencjonowaniu u ministra

20 lipca w Ministerstwie Środowiska odbyło się spotkanie przedstawicieli Zarządu Głównego SPL z wiceministrem środowiska Januszem Zaleskim. Zarząd Główny SPL reprezentowali: Prezes ZG SPL - Jan Kubiak oraz Romuald Roman. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Zofia Chrempińska – radca ministra środowiska. Głównym tematem spotkania był problem licencjonowania firm leśnych.

Czytaj więcej

Targi na Półwyspie Iberyjskim

Najważniejsze i największe na Półwyspie Iberyjskim targi leśne to hiszpańska Asturforesta – impreza odbywająca się co dwa lata w miejscowości Tineo (70 km na zachód od stolicy Asturii – Oviedo).

Czytaj więcej

Stihl Timbersports Series

W Morzyczynie na amfiteatrze położonym nad jeziorem Miedwie 16 lipca odbyły się IX Mistrzostwa Polski Strażaków Ochotników z cyklu Stihl Timbersports Series. Impreza już po raz czwarty z rzędu zorganizowana została w tym miejscu.

Czytaj więcej

Targi leśne w Chile

W dniach 16–19 listopada chilijskie miasto Concepción – nazywane leśną stolicą tego kraju – gościć będzie uczestników 16. już edycji EXPOCORMY – międzynarodowych targów branż leśnej, i produkcji biomasy i przetwórstwa celulozowo-papierniczego. Impreza organizowana jest co dwa lata przez chilijskie stowarzyszenie pracodawców branży leśno-drzewnej (Corporación Chilena de la Madera-CORMA).

Czytaj więcej

Aplikacja do identyfikacji drzew

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia i Maryland oraz Instytut Smithsona (USA) opracowali aplikację do telefonów komórkowych, która pomaga w identyfikacji gatunków drzew na podstawie zdjęć liści, kwiatów, owoców, szypułek, nasion lub kory.

Czytaj więcej

Emocje w Tucholi

W dniach 8–9 lipca w Tucholi odbyły się Europejskie Mistrzostwa Drwali. Zawody zorganizowały Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i Nadleśnictwo Trzebciny. Sponsorem głównym była firma Makita.

Czytaj więcej

Spotkanie w Nagórzycach

W dniu 7 lipca 2011 r. w Nagórzycach, odbyło się spotkanie Dyrektora Generalnego LP Mariana Pigana z Zespołem Doradczym ds. Współpracy LP i Przedsiębiorców Leśnych na rzecz rozwoju sektora usług leśnych.

Czytaj więcej

Oferta pracy

Oficyna Wydawnicza Oikos, wydawca czasopism Las Polski, Brać Łowiecka, Drwal, Agromechanika, Tropami Przyrody poszukuje osoby na stanowisko redaktora czasopisma Drwal.

Czytaj więcej

Koordynacja SMS-em

Od czerwca w kraju związkowym Tyrol w Austrii pracownicy leśni (tzw. obserwatorzy) są ostrzegani o nadchodzących burzach za pomocą SMS-ów. Takie informacje umożliwiają lepszą koordynację działań naprawczych odpowiednich służb. Austria to przecież kraj alpejski, gdzie nawet nieduży deszcz i średniej siły wiatr mogą zdezorganizować funkcjonowanie nawet całego państwa.

Czytaj więcej

Zawody w Bobrowie

2 i 3 lipca w Bobrowie (gmina Rudniki, woj. opolskie) rozegrano XII Międzynarodowe Zawody Drwali. Niestety, w tym roku wyjątkowo deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorów.

Czytaj więcej

Maszyny OTL-u

Pod koniec czerwca 2011 r. OTL w Gorzowie Wielkopolskim ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę dwóch nowych wielofunkcyjnych maszyn leśnych – forwardera i harwestera.

Czytaj więcej

Najlepszy diler Deere’a

Przedstawiciele 28 autoryzowanych partnerów Deere’a z całej Europy spotkali się w Sztokholmie na corocznym zjeździe dilerów tej marki (21–22 czerwca).

Czytaj więcej

Superstrażacy w akcji

140 strażaków rywalizowało w Toruniu o tytuł Mistrza TFA Husqvarna Poland. Wśród nich nie zabrakło gości z zagranicy – m.in. z Litwy, Węgier czy USA. Zawodnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie zaliczyć cztery konkurencje.

Czytaj więcej

Nowy diler Deere’a w Niemczech

John Deere – znany na całym świecie producent wysokowydajnych maszyn leśnych – zwiększa sieć dystrybucji w Niemczech.

Czytaj więcej

Coś na wakacje :)

Coś na wakacje :)

Czytaj więcej

Węgorek sosnowiec w Europie

Szwajcarski federalny urząd środowiska poinformował, że po raz pierwszy w Szwajcarii stwierdzono obecność węgorka sosnowego w drewnie importowanym z kontynentalnej Portugalii.

Czytaj więcej

Jeszcze jeden sposób na kleszcze

Praktycznie każdy pracujący w leśnictwie – leśnik, drwal, zulowiec, urządzeniowiec – na własnej skórze przekonał się o istnieniu kleszczy.

Czytaj więcej

Wzrost sprzedaży maszyn leśnych

Ze statystyk sporządzanych przez KWF, wynika że w roku 2010 sprzedano w Niemczech 305 specjalistycznych leśnych ciągników zrywkowych, dwa harwardery i 106 harwesterów. Oznacza to duży – bo 62% – wzrost sprzedaży w stosunku do 2009 r.

Czytaj więcej

Quady to mikrociągniki

22 czerwca 2011 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 maja 2011 r. (to ten najlepszy minister w Europie, a może i na świecie :) ), zmieniające rozporządzenie w sprawie homologacji ciągników i przyczep.

Czytaj więcej