strona główna

Informacje branżowe

Aplikacja do identyfikacji drzew

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbia i Maryland oraz Instytut Smithsona (USA) opracowali aplikację do telefonów komórkowych, która pomaga w identyfikacji gatunków drzew na podstawie zdjęć liści, kwiatów, owoców, szypułek, nasion lub kory.

Czytaj więcej

Emocje w Tucholi

W dniach 8–9 lipca w Tucholi odbyły się Europejskie Mistrzostwa Drwali. Zawody zorganizowały Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi i Nadleśnictwo Trzebciny. Sponsorem głównym była firma Makita.

Czytaj więcej

Spotkanie w Nagórzycach

W dniu 7 lipca 2011 r. w Nagórzycach, odbyło się spotkanie Dyrektora Generalnego LP Mariana Pigana z Zespołem Doradczym ds. Współpracy LP i Przedsiębiorców Leśnych na rzecz rozwoju sektora usług leśnych.

Czytaj więcej

Oferta pracy

Oficyna Wydawnicza Oikos, wydawca czasopism Las Polski, Brać Łowiecka, Drwal, Agromechanika, Tropami Przyrody poszukuje osoby na stanowisko redaktora czasopisma Drwal.

Czytaj więcej

Koordynacja SMS-em

Od czerwca w kraju związkowym Tyrol w Austrii pracownicy leśni (tzw. obserwatorzy) są ostrzegani o nadchodzących burzach za pomocą SMS-ów. Takie informacje umożliwiają lepszą koordynację działań naprawczych odpowiednich służb. Austria to przecież kraj alpejski, gdzie nawet nieduży deszcz i średniej siły wiatr mogą zdezorganizować funkcjonowanie nawet całego państwa.

Czytaj więcej

Zawody w Bobrowie

2 i 3 lipca w Bobrowie (gmina Rudniki, woj. opolskie) rozegrano XII Międzynarodowe Zawody Drwali. Niestety, w tym roku wyjątkowo deszczowa pogoda pokrzyżowała plany organizatorów.

Czytaj więcej

Maszyny OTL-u

Pod koniec czerwca 2011 r. OTL w Gorzowie Wielkopolskim ogłosił przetarg nieograniczony na dostawę dwóch nowych wielofunkcyjnych maszyn leśnych – forwardera i harwestera.

Czytaj więcej

Najlepszy diler Deere’a

Przedstawiciele 28 autoryzowanych partnerów Deere’a z całej Europy spotkali się w Sztokholmie na corocznym zjeździe dilerów tej marki (21–22 czerwca).

Czytaj więcej

Superstrażacy w akcji

140 strażaków rywalizowało w Toruniu o tytuł Mistrza TFA Husqvarna Poland. Wśród nich nie zabrakło gości z zagranicy – m.in. z Litwy, Węgier czy USA. Zawodnicy mieli za zadanie w jak najkrótszym czasie zaliczyć cztery konkurencje.

Czytaj więcej

Nowy diler Deere’a w Niemczech

John Deere – znany na całym świecie producent wysokowydajnych maszyn leśnych – zwiększa sieć dystrybucji w Niemczech.

Czytaj więcej

Coś na wakacje :)

Coś na wakacje :)

Czytaj więcej

Węgorek sosnowiec w Europie

Szwajcarski federalny urząd środowiska poinformował, że po raz pierwszy w Szwajcarii stwierdzono obecność węgorka sosnowego w drewnie importowanym z kontynentalnej Portugalii.

Czytaj więcej

Jeszcze jeden sposób na kleszcze

Praktycznie każdy pracujący w leśnictwie – leśnik, drwal, zulowiec, urządzeniowiec – na własnej skórze przekonał się o istnieniu kleszczy.

Czytaj więcej

Wzrost sprzedaży maszyn leśnych

Ze statystyk sporządzanych przez KWF, wynika że w roku 2010 sprzedano w Niemczech 305 specjalistycznych leśnych ciągników zrywkowych, dwa harwardery i 106 harwesterów. Oznacza to duży – bo 62% – wzrost sprzedaży w stosunku do 2009 r.

Czytaj więcej

Quady to mikrociągniki

22 czerwca 2011 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 maja 2011 r. (to ten najlepszy minister w Europie, a może i na świecie :) ), zmieniające rozporządzenie w sprawie homologacji ciągników i przyczep.

Czytaj więcej

Plandeki do drewna stosowego

Szwajcarska firma Egger jest znanym producentem wszelkiego rodzaju plandek. Oferuje m.in. plandeki do przykrywania drewna stosowego. Niedrogie plandeki chronią drewno przed deszczem i śniegiem.

Czytaj więcej

Kobiety na forwardery

W dolnosaksońskim leśnym centrum kształcenia Münchehof zorganizowano pierwszy kurs obsługi forwarderów przeznaczony wyłącznie dla kobiet. Szkolenie zorganizowała firma Wahlers Dziesięć pań przyjęło zaproszenie organizatorów i przyjechało na zajęcia.

Czytaj więcej

Moneta dla myśliwego lub kolekcjonera

„Kraina lasów” to austriacka moneta kolekcjonerska o nominale 5 euro, którą wybito z okazji Międzynarodowego Roku Lasów. Jej premiera odbyła się 15 czerwca. Moneta wykonana z ośmiogramowego srebra.

Czytaj więcej

Drewno w mieście

W ostatnich latach można zauważyć coraz większe zainteresowanie drewnem w miejskim budownictwie mieszkaniowym. Nowoczesne drewniane dziewięciopiętrowe budynki zbudowano m.in. w Londynie, Berlinie, czy Växjo (Szwecja).

Czytaj więcej

KWF wszedł do Facebooka i Twittera

Osoby zajmujące się zawodowo leśnictwem są postrzegane społeczeństwach trochę, jako konserwatywne środowisko i stosunkowo rzadko korzystające z nowinek technicznych. Wynika to prawdopodobnie z tego, że rzeczywiście w leśnictwie nie mamy do czynienia ze spektakularnymi odkryciami jak np. w biochemii, genetyce, czy elektronice. Leśnictwo musi być trochę zachowawcze, bo bardzo łatwo jest doprowadzić do nieodwracalnych szkód w przyrodzie.

Czytaj więcej