strona główna

Informacje branżowe

ZUS do umorzenia

Tarcza antykryzysowa, która funkcjonuje od 1 kwietnia, zakłada m.in. możliwość zwolnienia z płacenia składek na ubezpieczenie przez pracodawcę i 8 pracowników (w sumie do 9 osób). Należy pamiętać, że kwota składki NIE MOŻE być w takiej sytuacji wrzucona w koszta działalności! Umorzeniu podlega CAŁA składka.

Czytaj więcej

Interpelacja poselska w sprawie zuli

Z dniem 30 marca br. poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz złożył do Ministra Klimatu Michała Kurtyki interpelację w sprawie sytuacji panującej w sektorze usług leśnych, w kontekście ich współpracy z instytucją Lasów Państwowych, na tle wspierania przez państwo małych przedsiębiorstw.

Czytaj więcej

Nowa data targów Wood Tech

W obliczu trudnej sytuacji oraz w trosce i odpowiedzialności za zdrowie i bezpieczeństwo wystawców, odwiedzających oraz firm współpracujących, organizator wydarzenia Wood Tech 2020, Ptak Warsaw Expo podjął decyzję o przeniesieniu terminu targów z pierwotnej daty 13–15 maja 2020 na 3–5 listopada 2020.

Czytaj więcej

Wirus wstrzymał wywóz drewna kornikowego w Czechach

Epidemia koronawirusa wpłynęła także na handel czeskim drewnem kornikowym. Eksport do Chin, który był jednym z podstawowych kanałów zbytu drewna poklęskowego, zamarł. Eksporterom brakowało kontenerów do jego transportu. – Kontenery nie wracają z Chin i czterokrotnie podrożały w stosunku do ubiegłego roku. Wywóz drewna do tego kraju stał się praktycznie niemożliwy, ponieważ występują tam problemy z płatnościami, a banki nie działają jak zwykle – informował w lutym br. Tomáš Pařík, prezes czeskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Branży Usług Leśnych i Przerobu Drewna (ALDP).  

Czytaj więcej

Zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem, obowiązujące od 24 marca

Z dniem 24 marca władze wprowadziły w Polsce nowe zasady bezpieczeństwa w związku z ograniczaniem epidemii koronawirusa, w tym ograniczenie w przemieszczaniu się. Obowiązek pozostania w domu nie będzie dotyczył jednak dojazdu do pracy czy załatwiania niezbędnych codziennych potrzeb takich jak zakup jedzenia, lekarstw czy opieki nad bliskimi. Poniżej link do oficjalnej strony, na której znajdują  się aktualne zasady codziennego funkcjonowania, w tym FAQ. Nowe zasady bezpieczeństwa  

Czytaj więcej

Cyfrowa alternatywa

Drodzy Czytelnicy! Spieszymy z informacją, że w związku z trwającą obecnie sytuacją możecie doświadczyć opóźnień w otrzymywaniu drogą pocztową „Drwala”. Niestety, mimo najlepszych chęci, nie mamy na to żadnego wpływu. Tym, którzy się tego obawiają lub po prostu wolą elektroniczną formę czasopism, proponujemy skorzystanie z dostępnej e-prenumeraty. Na chwilę obecną pracujemy normalnie, jednak w ramach sugerowanych ograniczeń. To oznacza, że nasi dziennikarze nie przemieszczają się po kraju, bo #zostanwdomu. A że bardzo im tego brakuje, apelują do tych z Was, którzy mogą zrobić to samo, by także nie wychodzili na zewnątrz, a zamiast tego oddali się lekturze, najlepiej „Drwala” właśnie :) Im szybciej poradzimy sobie z zarazą, tym szybciej będziemy mogli wrócić do spotkań i rozmów. Pozdrawiamy Was i Wasze rodziny i życzymy duuużo zdrowia! Zajrzyjcie na naszej stronę do zakładki „e-prenumerata” (z lewej strony).  

Czytaj więcej

18. edycja targów KWF-Tagung przełożona na 2021 r.

W związku z ciągłym wzrostem zachorowań na COVID 19 w Niemczech i Europie, niemieckie Kuratorium Pracy i Techniki Leśnej (KWF) podjęło decyzję o przełożeniu 18. KWF-Tagung. – Zdrowie wystawców, odwiedzających, partnerów i pracowników ma dla KWF najwyższy priorytet – wyjaśnia prezes Robert Morigl. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu 23 marca. Targi zostały przełożone na 30 czerwca–3 lipca 2021 r. Miejsce pozostaje bez zmian, czyli  przygotowane już na ekspozycje tereny w Schwarzenborn. Bilety i zarezerwowane stoiska wystawowe pozostają ważne.

Czytaj więcej

Projekt Tarczy Antykryzysowej

Projekt nowelizacji ustawy antykryzysowej trafił w sobotę wieczorem do konsultacji. Udostępniamy link do artykułu z portalu Puls Biznesu.

Czytaj więcej

ZUS wprowadza ułatwienia dla firm, m.in. odroczenie płatności składek

W związku z pandemią koronawirusa Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował się na wprowadzenie ułatwień dla firm, które mają pomóc im przetrwać w ciężkich czasach.

Czytaj więcej

Czas na czytanie!

Kto siedzi w domu i nie ma ochoty na kolejną porcję informacji o koronawirusie, kolejny odcinek ulubionego serialu żony, lub kolejną bajkę? Kto lubi słowo pisane, w formie przystępnej i "na wesoło"?  Redakcja DRWALA ma coś dla takich osób. Od dzisiaj, aż do końca obowiązkowej kwarantanny, będziemy udostępniać na naszej stronie, i pod linkiem na profilu Facebookowym, artykuły, które na przestrzeni lat tworzyliśmy specjalnie dla Was. Bo #terazczasnaczytanie !

Czytaj więcej

Najbezpieczniejszy zawód na świecie

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że koronawirus dotyczy ludzi żyjących na Dalekim Wschodzie, tymczasem z impetem zawitał i w nasze progi. Sieje prawdziwe spustoszenie nie tylko na sklepowych półkach, lecz także wywraca do góry nogami wiele dotychczasowych norm. Nie ominęło to również przedsiębiorców leśnych

Czytaj więcej

Konferencja o lasach prywatnych odwołana

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa, organizatorzy międzynarodowej konferencji pt. „Lasy prywatne - szanse, problemy, rozwiązania", planowanej na dzień 26.03.2020 r., podjęli decyzję o jej odwołaniu. Wkrótce na stronie projektu zostaną zamieszczone prezentacje przygotowane przez prelegentów zaproszonych na konferencję oraz abstrakty wystąpień, w języku polskim i angielskim. Trwają również prace nad wydaniem pełnych tekstów referatów w formie publikacji książkowej, która ukaże się w połowie roku 2020 i będzie również dostępna w wersji elektronicznej.

Czytaj więcej

Zmiana terminu targów Las-Expo i Agrotech

Jak poinformowały Targi Kielce, w trosce o bezpieczeństwo gości, wystawców, zwiedzających, pracowników oraz mieszkańców regionu, w związku z pogarszającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju i rekomendacją Głównego Inspektora Sanitarnego, po konsultacji z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem, prezydentem Kielc Bogdanem Wentą oraz Świętokrzyskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Ciurą, podjęto decyzję o przeniesieniu terminu targów AGROTECH oraz LAS-EXPO.

Czytaj więcej

Targi Silva Regina odwołane!

Codziennie dowiadujemy się o kolejnych imprezach masowych, konferencjach i targach odwołanych na świecie, a także w Polsce, z powodu epidemii koronawirusa. Dziś Targi Brno podały informację, że zaplanowane na 31 marca – 4 kwietnia Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Łowiectwa Silva Regina, Targi Odnawialnych Źródeł Energii w Rolnictwie i Leśnictwie Biomass oraz Targi Techniki Rolniczej Techagro zostały przeniesione na przyszły rok. Nowy termin to 11-15 kwietnia 2021 r.

Czytaj więcej

Wind of change

W piątek 21 lutego prezydent Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 23 stycznia 2020 r. o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta sankcjonuje m.in. dokonany w listopadzie ub.r. podział kompetencji dotychczasowego Ministerstwa Środowiska na Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Klimatu. Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj więcej

XII Konkurs Umiejętności Leśnych im. Wacława Jatczaka

Konkurs Umiejętności Leśnych im. Wacława Jatczaka to zawody rozgrywane zgodnie z regulaminem IALC, a uzyskane przez zawodników punkty, podobnie jak w ubiegłym roku, będą się liczyły w kwalifikacji do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Drwali. Zawody te odbędą się w dniach 12–13 marca w ZSL Rucianem-Nidzie.

Czytaj więcej

Lasy prywatne – szanse, problemy, rozwiązania

26 marca 2020 r. w Centrum Konferencyjno-Wystawienniczym Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. „Lasy prywatne – szanse, problemy, rozwiązania”. Wydarzenie jest skierowane przede wszystkim do właścicieli lasów prywatnych, osób nadzorujących lasy niepaństwowe oraz osób ze szczebla samorządowego i rządowego, kreujących rozwiązania prawne i finansowe w zakresie gospodarowania lasami na gruntach prywatnych. Konferencja będzie okazją do dyskusji nad potrzebami zmian organizacyjnych, prawnych i finansowych związanych z gospodarowaniem lasami na gruntach prywatnych. Zostaną również omówione wyniki projektu dotyczącego lasów prywatnych, realizowanego przez Instytut Badawczy Leśnictwa. Będą też przedstawione rozwiązania dotyczące funkcjonowania lasów prywatnych w wybranych krajach europejskich. Prezentacje wygłaszane będą w języku polskim i angielskim. Organizator zapewnia tłumaczenie symultaniczne wystąpień. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawują miesięcznik „Drwal” i dwutygodnik „Las Polski”. Ramowy program konferencji (na dzień 03.02.2020 r.) Rejestracja on-line

Czytaj więcej

Śmiertelny wypadek w parku

We czwartek 2 stycznia doszło w Zielonej Górze do tragicznego wypadku podczas wycinki drzew. W parku miejskim przy ulicy Nobla dwaj mężczyźni prowadzili wycinkę drzew. Na 50-letniego pilarza spadł konar z wycinanej brzozy, mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.

Czytaj więcej

Dobre praktyki w użytkowaniu lasu

Od 1 stycznia 2020 r. do stosowania w jednostkach organizacyjnych LP wchodzą w życie wytyczne pod nazwą „Zasady użytkowania lasu”. Jest to dokument ramowy, mający charakter zbioru dobrych praktyk. Został wprowadzony zarządzeniem nr 66 dyrektora generalnego LP z dnia 7 listopada 2019 r.

Czytaj więcej

Kolejna tragedia w lesie. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez traktor

W piątek późnym wieczorem strażacy z OSP Haczów (Podkarpacie) interweniowali w miejscowym lesie, gdzie pomocy potrzebował mężczyzna, który został przygnieciony przez ciągnik rolniczy. Akcja ratunkowa była bardzo trudna. Mimo starań strażaków i medyków życia poszkodowanego nie udało się uratować.

Czytaj więcej