strona główna

Informacje branżowe

Targi Leśnictwa INTERFORST 2022 w Monachium

W dniach 17-20 lipca 2022 r. w Monachium odbędą się Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Technologii Leśnych, połączone z konferencjami naukowymi i pokazami specjalnymi – INTERFORST 2022.

Czytaj więcej

Powrót targów leśnych Elmia Wood

W dniach 2–4 czerwca 2022 r., po wydłużonej wskutek pandemii przerwie, odbędą się w lasach na południe od miasta Jönköping renomowane targi leśne Elmia Wood. Mają się one koncentrować na przyszłościowych, innowacyjnych technologiach zrównoważonej gospodarki leśnej.

Czytaj więcej

Petycja branży do premiera

Publikujemy treść petycji wystosowanej przez SPL i PZPL do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącej aktualnej sytuacji branży leśnej. Petycja powstała po wspólnym spotkaniu 47 przedstawicieli wymienionych organizacji w dniu 24.01 br.

Czytaj więcej

Dwukierunkowy kalkulator stawki minimalnej - 2022

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł. Jak to się przekłada na wysokość stawki za roboczogodzinę w pozyskaniu?

Czytaj więcej

Apel przedsiębiorców leśnych wystosowany 12 stycznia br. do Bartłomieja Obajtka, dyrektora RDLP w Gdańsku

W imieniu przedsiębiorców leśnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictw gdańskiej RDLP wzywamy Pana do analizy stawek proponowanych na usługi leśne w 2022 r.

Czytaj więcej

Niemieckie Dni Arborystyczne 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mają się odbyć w 2022 r. Niemieckie Dni Arborystyczne. Ta renomowana europejska impreza została zaplanowana w terminie 10–12 maja w centrum targowym w Augsburgu.

Czytaj więcej

Nowy termin targów Polagra Premiery

Zarząd Grupy MTP podjął decyzję o odwołaniu targów Polagra Premiery, które miały się odbyć w dniach 14-16 stycznia 2022 roku. Kolejna edycja wydarzenia jest zaplanowana na styczeń 2023 roku. Więcej informacji

Czytaj więcej

Ciche i wygodne w użytkowaniu narzędzia MAKITA

Poszukując najlepszej pilarki do prac w terenach zurbanizowanych, choćby podczas pielęgnacji zieleni miejskiej, warto pomyśleć o takiej, która nie tylko będzie niezawodna i wydajna, lecz także cicha i bardzo ekologiczna. Tu wybór pada z marszu na urządzenia akumulatorowe, które w funkcjonalności niczym nie ustępują swoim spalinowym odpowiednikom, a sprawiają, że praca staje się mniej uciążliwa zarówno dla nas, jak i środowiska.

Czytaj więcej

Skok indeksu cen drewna tartacznego

Zgodnie z informacjami przedstawionymi w międzynarodowym raporcie „Wood Resource Quarterly” (WRQ), w drugim kwartale 2021 r. przeciętne ceny iglastego drewna tartacznego w Europie Środkowej i Wschodniej podniosły się o 60–70% w stosunku do analogicznego okresu roku 2020. Z największymi zwyżkami cen surowca miały do czynienia tartaki na Łotwie, w Czechach i Polsce. Europejski indeks cen drewna tartacznego (ESPI) podskoczył do rekordowej wysokości. W drugim kwartale 2021 r. wzrósł o 18% w stosunku do kwartału pierwszego i o 35% w porównaniu z drugim kwartałem 2020 roku. W południowych Niemczech i Austrii ceny iglastego drewna tartacznego osiągnęły najwyższy w historii poziom w trzecim kwartale 2021 roku. Później zaczęły spadać. Źródło: www.forstpraxis.de Opr. A.S.

Czytaj więcej

Czechy: Wyłanianie zwycięzców przetargów 2022+

Lasy Republiki Czeskiej (LČR), zarządzające czeskimi lasami państwowymi, rozpoczęły 19 października 2021 r. procedurę wyłaniania zwycięzców przetargów na prace leśne przewidziane do wykonania w latach 2022–2026. W ogłoszonych w połowie września przetargach bierze udział 40 firm usług leśnych. Złożyły one w sumie 403 oferty dotyczące 46 pakietów obszarowych o łącznej powierzchni 200 tys. ha. Całkowity rozmiar przewidywanego pozyskania drewna w pakietach sięga 5 mln m3, roczny – ok. 1 mln m3. Całkowita wartość prac leśnych jest szacowana na 5 mld koron czeskich (ok. 907 mln zł).

Czytaj więcej

Litwa: Kwalifikacje ważnym kryterium przetargowym

Valdas Kaubrė, dyrektor litewskiego Państwowego Gospodarstwa Leśnego (VMU), spotkał się w połowie października 2021 r. z Audriusem Radvilavičiusem, szefem Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych (MDRA) Litwy. Spotkanie poświęcone było m.in. planowanym zmianom w umownych warunkach współpracy z wykonawcami prac leśnych. – Prowadzimy nieprzerwany dialog z przedsiębiorcami, wsłuchujemy się w ich głosy, szukamy sposobów na poprawę warunków współpracy. Zapewniamy zarówno małym, jak i dużym wykonawcom warunki do udziału w przetargach organizowanych przez VMU. Z tego też względu VMU skróciło okres rozliczeń z przedsiębiorcami z 30 do 15 dni roboczych, mając na celu jak najszybsze regulowanie należności za ich pracę – powiedział Valdas Kaubrė, dyrektor VMU.

Czytaj więcej

Austria: Ostrzeżenie przed brakami środka AdBlue

Firma Obereder, czołowy austriacki producent roztworu mocznika AdBlue, ostrzega, że wysokie ceny gazu ziemnego mogą doprowadzić do rynkowego niedoboru tego środka, stosowanego w pojazdach napędzanych ON. To z kolei może spowodować zakłócenia w transporcie ciężarowym. Braki AdBlue dotknęłyby również użytkowników maszyn leśnych.

Czytaj więcej

Husqvarna 592 XP w akcji

W połowie czerwca Husqvarna zaprezentowała światu dwie nowe pilarki klasy 90 cm3 – 585 raz 592 XP („Drwal” 8/2021). Redakcja „Drwala” dostała do testów terenowych przedprodukcyjny egzemplarz modelu 592 XP, jeszcze przed wprowadzeniem go do sprzedaży. A oto ich wyniki.

Czytaj więcej

Eko-Las tuż tuż!

Już w tym tygodniu, w dniach 2-4 września, w Mostkach koło Świebodzina odbędą Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Poniżej zamieszczamy plan elspozycji, listę wystawców oraz program wydarzeń. Jednocześnie zapraszamy na stosiko "Drwala" - na skraju lasu u wylotu głównej alei targowej. 

Czytaj więcej

Spotkajmy się na Eko-Lesie!

Gdzieś za górami, za lasami, a mówiąc precyzyjniej, nieopodal miejsca, gdzie krzyżują się drogi Poznań-Frankfurt nad Odrą i Gorzów Wielkopolski-Zielona Góra, czyli ni mniej ni więcej, tylko w Mostkach koło  Świebodzina, w dniach 2–4 września odbędą się XVII Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las. Oczywiście nie tyle w samym Mostkach, co w pobliskim lesie, co daje możliwość eksponowania zalet maszyn do pozyskiwania, zrywki czy wywozu drewna w ich naturalnym środowisku. Na targach swoje stoisko będzie miała również, jak zawsze, Oficyna Wydawnicza Oikos – wydawca m.in. takich poczytnych periodyków branżowych jak „Drwal”, „Las Polski” czy „Brać Łowiecka”. Jeśli chcesz porozmawiać, podzielić się swoimi przemyśleniami dotyczącymi branży leśnej - zapraszamy do nas! My widzimy las z każdej strony.  

Czytaj więcej

Konsultacje publiczne projektu nr 2 Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski

W dniu 01.07.2021 r. FSC International rozpoczęło konsultacje publiczne drugiego projektu Krajowego Standardu Gospodarki Leśnej FSC dla Polski. Konsultacje trwają od 01.07.2021 r. do 31.08.2021 r. Krajowi Reprezentanci FSC zapraszają do udziału w nich wszystkich zainteresowanych (szczegóły na www.fsc.pl).  

Czytaj więcej

Ruszyła sprzedaż biletów na targi Eko-Las

W dniach 2-4 września 2021 w Mostkach koło Świebodzina odbędzie się kolejna odsłona targów Eko-Las kierowanych do szeroko pojętej branży leśnej. Jak zwykle, największe tego typu wydarzenie w Polsce skupi się wokół dynamicznych pokazów maszyn przy pracy w terenach leśnych oraz prezentacji nowości. To jedyna szansa, by zobaczyć harwestery i forwardery topowych marek pracujące w jednym miejscu. Na teren targów obowiązuje wstęp za okazaniem biletu lub zaproszenia. Bilety są już dostępne w sprzedaży na platformie www.tobilet.pl. Przedstawiciele branży otrzymają zaproszenia drogą pocztową. Dodatkowo, dla gości udostępniony zostanie parking w najbliższym sąsiedztwie wystawy.  

Czytaj więcej

Targi Las-Expo w Kielcach w październiku

Jubileuszowe, XX Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo znów zagoszczą w halach kieleckiego ośrodka wystawienniczego. Wydarzenie od lat przyciąga branżę związaną z sektorem leśnym. Tym razem odbędzie się między 8 a 10 października. Las-Expo tradycyjnie towarzyszyć będzie Międzynarodowym Targom Techniki Rolniczej Agrotech, które są największymi w Polsce targami techniki rolniczej, organizowanymi w halach wystawienniczych.  

Czytaj więcej

Targi Eko-Las rozpoczną się dzień wcześniej

Jak poinformowały MTP, organizator największej imprezy wystawienniczej w Polsce, przesunięto termin rozpoczęcia tegorocznych Targów Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las z 3 na 2 września. Ze względu na biznesowy charakter Targów i sugestie wystawców o przesunięcie wydarzenia tak, aby głównie wypadało w dni robocze, w tym roku Targi rozpoczną się w czwartek i zakończą w sobotę. To przekłada się na zmianę wcześniej przyjętego terminu – w Mostkach koło Świebodzina spotkamy się w dniach 2-4 września 2021.    

Czytaj więcej

Targi Eko-Las ponownie w Mostkach

Targi Gospodarki Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las to największe spotkanie biznesowe dla sektora leśnego w Polsce. Tegoroczna edycja ponownie zawita do dobrze znanej już lokalizacji w Mostkach koło Świebodzina, gdzie organizatorzy powracają po trzech latach nieobecności. Impreza odbędzie się w dniach 3–5 września 2021 r.  

Czytaj więcej