strona główna

Informacje branżowe

XXII Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie

W dniach 1 i 2 lipca br. po raz dwudziesty drugi organizowane będą Międzynarodowe Zawody Drwali w Bobrowie. W zmaganiach o miano najlepszego drwala udział wezmą zawodnicy z: Czech, Słowacji, Niemiec, Francji i Polski. Warto podkreślić, że zawody w Bobrowie są również eliminacjami do Mistrzostw Polski Drwali.

Czytaj więcej

XV Konkurs Umiejętności Leśnych im. Wacława Jatczaka

Konkurs Umiejętności Leśnych im. Wacława Jatczaka to zawody drwali o ugruntowanej renomie, rozgrywane zgodnie z regulaminem IALC. Uzyskane przez zawodników punkty będą się liczyły w kwalifikacji do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Drwali. Zawody te odbędą się w dniach 15–16 czerwca w ZSL Rucianem-Nidzie.

Czytaj więcej

Premiera targów leśnych Swedish Forestry Expo

W dniach 1–3 czerwca 2023 r. ma miejsce pierwsza edycja targów leśnych Swedish Forestry Expo. Pierwotnie miała się ona odbyć w czerwcu 2021 r., ale była dwukrotnie przekładana z powodu pandemii koronawirusa.

Czytaj więcej

Przegląd europejskiego rynku sadzarek ciągnikowych

Za zachodnią granicą naszego kraju sadzarki leśne agregowane z ciągnikiem właściwie wyszły z mody wiele lat temu. Powróciły do łask w następstwie spotęgowania w ostatnich czasach zjawisk klęskowych, wywołanych zmianą klimatu. Czysto ręczne odnawianie wielu setek tysięcy hektarów powierzchni poklęskowych w lasach jest bowiem praktycznie niemożliwe.

Czytaj więcej

Targi leśne Las-Expo 2023 już wkrótce!

Pojazdy do załadunku i transportu drewna, najnowocześniejsze traki, rębaki i rozdrabniacze, pilarki do prac specjalistycznych i przydomowych – XXII Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo zapowiadają się niezwykle okazale i różnorodnie. Wydarzenie odbędzie się w Kielcach w dniach 17–19 marca, jednocześnie z targami techniki rolniczej Agrotech

Czytaj więcej

Poradnik organizatora zawodów drwali

Publikacja opracowana przez Kamila Szarmacha jest już gotowa do pobrania. - Wierzę, że to opracowanie pomoże organizującym zawody drwali lepiej je przygotowywać, a nieprzekonanych jeszcze do organizacji przekona, że warto spróbować! - mówi Kamil Szarmach. - Mam nadzieję, że za sprawą mojego "Poradnika..." w kalendarzu pojawi się choć jedna nowa impreza. Jeśli zastanawiasz się nad organizacją, albo chcesz komuś pomóc lub przekonać do takiego przedsięwzięcia - pobieraj śmiało!

Czytaj więcej

XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych

W dniach 6–9 października w Brynku odbędą się XIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. Celem wydarzenia jest współzawodnictwo szkół oraz wyłonienie reprezentacji Polski na mistrzostwa Europy w 2023 roku

Czytaj więcej

Mistrzostwa Polski Stihl Timbersports w Giżycku

Polscy drwale są najlepszymi w Europie i jednymi z najlepszych w świecie. W ostatnich latach pokazują fenomenalną dyspozycję w ekstremalnych zawodach z serii Stihl Timbersports, udowadniając, że sportowe cięcie i rąbanie drewna to dla nich chleb powszedni. Ale który z nich jest najlepszy? To okaże się już 13 sierpnia na Mazurach, w Ekomarinie Giżycko, gdzie najlepsi zawodnicy powalczą o tytuł mistrza Polski ekstremalnych drwali. Jeden z najnowocześniejszych mazurskich portów będzie świadkiem niezwykłych sportowych emocji!

Czytaj więcej

Trwają ostatnie konsultacje publiczne projektu standardu FSC

29 lipca br. FSC International rozpoczęło konsultacje publiczne projektu Przejściowego Standardu Krajowego Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (dalej: Projekt Standardu). Konsultacje potrwają do 9 września br. Krajowi Reprezentanci FSC zapraszają wszystkich zainteresowanych do udziału.

Czytaj więcej

50 lat Technikum Leśnego w Lesku

Pół wieku minęło od czasu, gdy Technikum Leśne z Krasiczyna znalazło wreszcie swe stałe lokum w Lesku. Na 10 września tego roku zaplanowano uroczystości z okazji tego jubileuszu. Organizatorzy kierują zaproszenia do udziału w niej wszystkich absolwentów, również tych, którzy kończyli technikum w Krasiczynie.

Czytaj więcej

Oikos wspiera SIOMOL

Z dniem 22 czerwca 2022 r. Oficyna Wydawnicza Oikos sp. z o.o., wydawca m.in. miesięcznika „Drwal” i dwutygodnika „Las Polski”, została przyjęta w poczet członków wspierających Stowarzyszenie Instruktorów Obsługi Maszyn Ogrodniczych i Leśnych. Więcej informacji na temat SIOMOL

Czytaj więcej

INTERFORST 2022 na najlepszej drodze

Targi INTERFORST, które odbędą się w dniach 17–20 lipca 2022 r. na terenach wystawowych w Monachium, zapowiadają się bardzo pozytywnie. Zbliżająca się edycja jest w stanie powtórzyć sukces osiągnięty przez organizatorów targów w 2018 r., kiedy to wiodące wydarzenie w branży leśnej zostało bardzo wysoko ocenione i uzyskało wiele pozytywnych rekomendacji. W tym roku jest to możliwe dzięki dużemu zainteresowaniu wystawców, a także zaplanowanym pokazom specjalnym, które będą towarzyszyły konferencjom, sympozjom i prezentacjom.

Czytaj więcej

Targi Leśnictwa INTERFORST 2022 w Monachium

W dniach 17-20 lipca 2022 r. w Monachium odbędą się Międzynarodowe Targi Leśnictwa i Technologii Leśnych, połączone z konferencjami naukowymi i pokazami specjalnymi – INTERFORST 2022.

Czytaj więcej

Powrót targów leśnych Elmia Wood

W dniach 2–4 czerwca 2022 r., po wydłużonej wskutek pandemii przerwie, odbędą się w lasach na południe od miasta Jönköping renomowane targi leśne Elmia Wood. Mają się one koncentrować na przyszłościowych, innowacyjnych technologiach zrównoważonej gospodarki leśnej.

Czytaj więcej

Petycja branży do premiera

Publikujemy treść petycji wystosowanej przez SPL i PZPL do premiera Mateusza Morawieckiego, dotyczącej aktualnej sytuacji branży leśnej. Petycja powstała po wspólnym spotkaniu 47 przedstawicieli wymienionych organizacji w dniu 24.01 br.

Czytaj więcej

Dwukierunkowy kalkulator stawki minimalnej - 2022

Od 1 stycznia 2022 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 3010 zł. Jak to się przekłada na wysokość stawki za roboczogodzinę w pozyskaniu?

Czytaj więcej

Apel przedsiębiorców leśnych wystosowany 12 stycznia br. do Bartłomieja Obajtka, dyrektora RDLP w Gdańsku

W imieniu przedsiębiorców leśnych świadczących usługi na rzecz nadleśnictw gdańskiej RDLP wzywamy Pana do analizy stawek proponowanych na usługi leśne w 2022 r.

Czytaj więcej

Niemieckie Dni Arborystyczne 2022

Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa mają się odbyć w 2022 r. Niemieckie Dni Arborystyczne. Ta renomowana europejska impreza została zaplanowana w terminie 10–12 maja w centrum targowym w Augsburgu.

Czytaj więcej

Nowy termin targów Polagra Premiery

Zarząd Grupy MTP podjął decyzję o odwołaniu targów Polagra Premiery, które miały się odbyć w dniach 14-16 stycznia 2022 roku. Kolejna edycja wydarzenia jest zaplanowana na styczeń 2023 roku. Więcej informacji

Czytaj więcej

Ciche i wygodne w użytkowaniu narzędzia MAKITA

Poszukując najlepszej pilarki do prac w terenach zurbanizowanych, choćby podczas pielęgnacji zieleni miejskiej, warto pomyśleć o takiej, która nie tylko będzie niezawodna i wydajna, lecz także cicha i bardzo ekologiczna. Tu wybór pada z marszu na urządzenia akumulatorowe, które w funkcjonalności niczym nie ustępują swoim spalinowym odpowiednikom, a sprawiają, że praca staje się mniej uciążliwa zarówno dla nas, jak i środowiska.

Czytaj więcej