XVI Targi Gospodarski Leśnej, Przemysłu Drzewnego i Ochrony Środowiska Eko-Las zbliżają się wielkimi krokami. Organizatorzy szykują ponad 60 000 m2 ekspozycji wystawienniczej, a także wiele atrakcji dla przedstawicieli branży leśnej w postaci seminariów, szkoleń, zawodów oraz dynamicznych pokazów maszyn w czasie pracy.
W tym roku w dniach 7–9 września 2018 roku w Mostkach koło Świebodzina swoją ofertę zaprezentuje około 150 wystawców, którzy przyciągną kilka tysięcy profesjonalistów zainteresowanych innowacyjnymi technologiami, maszynami i usługami związanymi z leśnictwem. Targi Eko-Las to jedyne wydarzenie w naszym kraju, które tak chętnie odwiedzają przedstawiciele Lasów Państwowych, pracownicy zakładów usług leśnych, władze miast i gmin oraz rolnicy. Emocjonujące pokazy harwesterów czy forwarderów na powierzchniach demonstracyjnych stały się siłą napędową ostatniej edycji, dlatego tegoroczne wydarzenie również zostanie wzbogacone prezentacją maszyn w czasie pracy.
Cztery złote medale
Podczas tegorocznej edycji imprezy Złotymi Medalami Międzynarodowych Targów Poznańskich wyróżnione zostaną cztery produkty:
– pilarka spalinowa Stihl MS 462 C-M, wyposażona w nowoczesny, elektroniczny system sterowania pracą silnika M-Tronic z możliwością podstawowej kalibracji przez użytkownika;
– urządzenie do pomiaru i obróbki drewna sScale. Łączy on mobilny system rejestracji i pomiaru (mobilna jednostka sScale) ze śledzeniem, zarządzaniem zapasami i usługami fakturowania;
– uniwersalny rozdrabniacz RBR produkcji OTL w Jarocinie, wyposażony w głowicę bijakową zawieszoną na wysięgniku sterowanym hydraulicznie, pozwalający na pracę w odległości do 4 m od osi ciągnika, zarówno na skarpie położonej przy drodze, jak i leżącej od strony lasu;
– wał trójzębny WT produkcji OTL w Jarocinie, przeznaczony do upraw na powierzchniach pozrębowych bez konieczności całkowitego uprzątnięcia pozostałości pozrębowych. Uprawa przeprowadzona wałem polega na wykonywaniu prostokątnych placówek. Urządzenie jest montowane na ciągnikach o minimalnej mocy 90 KM i napędzane własną hydrauliką.
III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów
Jednym z bardziej interesujących wydarzeń podczas Targów Eko-Las będą III Mistrzostwa Polski Operatorów Forwarderów. W tym roku do grona organizatorów, poza Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Katedrą Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dołączyło Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych im. Mieczysława Wierzbickiego. Mistrzostwa zaplanowane są na sobotę, 8 września. Zawodnikiem może zostać każdy, kto ma zacięcie sportowe, lubi dobrą zabawę i chciałby spróbować swoich sił na maszynach wiodących marek, pracuje co najmniej od roku na forwarderze oraz ma uprawnienia do obsługi żurawi przenośnych w kategorii IIŻ wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Mistrzostwa rozgrywane są od 2014 roku. Uczestniczący w nich zawodnicy to elita wśród operatorów forwarderów. Mistrz z 2016, Kamil Kaczyński, zajął II miejsce na mistrzostwach świata w czasie targów Elmia Wood w zeszłym roku.
Zawody drwali
Program targów Eko-Las wzbogacą również zawody drwali. Ich organizatorem jest Zakład Usług Leśnych Zulas w Niedźwiedziu. Wydarzenie zapowiada się bardzo wyjątkowo z uwagi na liczbę atrakcji. W programie znajdą się nie tylko zwody drwali, ale i zmagania w rzeźbieniu w drewnie.
Drogi leśne
Program wydarzeń targów Eko-Las urozmaici m.in. konferencja „Drogi leśne – potencjał rozwoju społecznych funkcji lasu”, która odbędzie się pierwszego dnia targów, 7 września w godz.12.00–14.30. Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Leśnictwa Drzewnictwa oraz Lasy Państwowe. O drogownictwie leśnym i najnowszych technologiach opowie Andrzej Czerniak z Katedry Inżynierii Leśnej Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Tematykę udostępniania dróg leśnych poruszy Grzegorz Trzciński z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W zakresie „Udostępnianie lasu – ścieżki, drogi rowerowe operaty drogowe i turystyczne” wypowie się Radosław Sroga z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej w Brzegu. Konferencję zakończy panel dyskusyjny. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, wymaga jednak potwierdzenia uczestnictwa poprzez zgłoszenie mailowe wysłane do dnia 30.08.2018 r. na adres: eugeniusz.kielczawa@zielonagora.lasy.gov.pl.
Więcej informacji na temat programu wydarzeń znaleźć można na www.ekolas.mtp.pl